Studenci z niepełnosprawnościami
Jesteś osobą z niepełnosprawnością?
Nie ma przeszkód, byś stał/a się częścią społeczności WSZiP w Poznaniu. Wesprzemy Cię i ułatwimy studiowanie.
Uczelnia jest otwarta i przyjazna w stosunku do osób z niepełnosprawnością.
Jak WSZiP w Poznaniu wspiera niepełnosprawnych studentów?
W Wyższej Szkole Zarządzani i Psychologii w Poznaniu realizacja programu studiów nie sprawia trudności osobom z niepełnosprawnościami. W ramach opieki prowadzący zajęcia są informowani o studentach z niepełnosprawnościami uczestniczących w zajęciach w ich grupach i są w pełni przychylni do indywidualizowania kontaktów z nimi.
Zajęcia dla grup, w których uczestniczą studenci z niepełnosprawnościami planowane są na parterze budynku dydaktycznego, który w pełni jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Drzwi automatyczne oraz podjazd dla wózków ułatwia wejście do budynku. W głównym holu zlokalizowana została osobna toaleta dostosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową. W salach wykładowych znajdują się specjalne stoły umożliwiające komfortowy udział w zajęciach studentów z ograniczeniami ruchowymi, projektory przeznaczone dla osób niedosłyszących i niedowidzących oraz wysokiej jakości nagłośnienie.
Na parterze przy wejściu znajduje się Centrum Obsługi Studenta pełniące funkcję pośrednika między studentami z niepełnosprawnościami a pracownikami dydaktycznymi i pracownikami administracyjnymi. Studenci z niepełnosprawnościami mogą liczyć na jego szczególną życzliwość. Uczelnia dba o zapewnienie przyjaznej atmosfery.
Studenci z niepełnosprawnościami mogą również bez przeszkód korzystać z Biblioteki Uczelni, która znajduje się na parterze budynku. W czytelni stanowisko komputerowe do pracy własnej studentów dopasowane jest do potrzeb z niepełnosprawnością i wyposażone w dedykowaną klawiaturę i dedykowaną mysz. Biblioteka i czytelnia zaopatrzone są również w sprzęt ułatwiający korzystanie ze zbiorów czytelni przez osoby niedowidzące (lupy powiększające z podświetleniem w rozmiarze 28x21,5 cm).
W przypadku osób niepełnosprawnych Dziekan może na wniosek studenta w ramach Indywidualnej Organizacji Studiów dostosować organizację procesu dydaktycznego odpowiednio do rodzaju niepełnosprawności studenta.
Wówczas program studiów może być realizowany zgodnie z ustalonym indywidualnie planem zajęć na dany semestr, a zaliczenie poszczególnych przedmiotów może odbywać się w innych terminach, niż przewidziane w programie studiów, w granicach danego roku akademickiego. Indywidualna Organizacja Studiów umożliwia zmiany grup zajęciowych przez studenta, częściową nieobecność studenta na zajęciach i podjęcie indywidualnego trybu realizowania treści danego przedmiotu i zaplanowanych efektów uczenia się, w uzgodnieniu z osobą prowadzącą zajęcia. IOS musi zapewnić jednak zrealizowanie przez studenta zakładanych efektów uczenia się zgodnie z programem studiów.
System udogodnień dla osób z niepełnosprawnością jest systematycznie zwiększany i udoskonalany w Uczelni.
W ostatnich latach w naszej Uczelni:
- dostosowano parter budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
- dostosowano stronę internetową do osób niedowidzących
- zakupiono nowe projektory mające wpływ na czytanie przez studentów wyświetlanych na ekranie treści
- zakupiono laptopy dla studentów w niepełnosprawnościami - do wypożyczenia w Portierni
- zakupiono urządzenia zastępujące myszkę komputerową i klawiatury z dużymi klawiszami i zwiększonym kontrastem - do wypożyczenia w Portierni i dostępne w sali komputerowej
- zakupiono stoliki dla osób poruszających się na wózkach
- zakupiono lupy do czytania z podświetleniem i powiększeniem - dostępne w Bibliotece
- zakupiono system nagłośnienia sal
- zmodernizowano toaletę dla osób z niepełnosprawnościami
Pomoc materialna dla studentów z niepełnosprawnościami niepełnosprawnych studentów
W Wyższej Szkole Zarządzani i Psychologii w Poznaniu niepełnosprawni studenci z niepełnosprawnościami mogą otrzymać wsparcie finansowe w postaci stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych.
Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych jest przyznawane na wniosek studenta posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności. Podobnie jak pozostałe świadczenia pomocy materialnej, przyznawane jest na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc. Można je otrzymywać tylko na jednym wskazanym przez studenta kierunku studiów.
Niezależnie od stypendium specjalnego osoby niepełnosprawne mogą otrzymywać, na takich samych zasadach jak inni studenci, pozostałe świadczenia pomocy materialnej, m.in. stypendium socjalne, stypendium rektora dla najlepszych studentów, stypendium ministra za wybitne osiągnięcia i zapomogę.
Ponadto niepełnosprawni studenci z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się o kredyty studenckie z dopłatą do oprocentowania z budżetu państwa i preferencyjnymi warunkami spłaty.
Więcej o stypendiach doczytasz tutaj.